Ptáte se…

Je mi zle, do setkání nevydržím, co mám dělat?

Pokud jste se ocitli v akutní krizi, která vyžaduje okamžitou pomoc a podporu, doporučuji kontaktovat některou z bezplatných krizových linek, nebo navštívit krizové centrum. Neváhejte zavolat, vždycky je lepší nebýt v těžké situaci sám! Krizové centrum Psychiatrické kliniky FN Brno funguje 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, i o svátcích. Zajišťuje první pomoc pro dospělé klienty od 18 let. V opravdu náročných případech umožní i krátkodobou hospitalizaci. Telefonickou linku krizového centra 532 232 078 obsluhují sestry a v případě potřeby lékař psychiatr. Součástí krizového centra je Linka naděje 547 212 333, kterou obsluhují psychologové a zkušené zdravotní sestry s psychiatrickou specializací a sebezkušenostním výcvikem v psychoterapii. Krizové centrum pro děti a dospívající na ulici Hapalova 4 v Brně poskytuje pomoc telefonickou (541 229 298 nebo 723 006 004), emailovou (css.sspd@volny.cz) a ambulantní.

Jak vypadá psychoterapie, jsem na ní poprvé

První kontakt probíhá nejčastěji telefonicky, emailem či přes objednávkový formulář, kdy se objednáváte na první sezení. V tu chvíli nemusíte, avšak můžete, nastínit, s čím budete chtít přijít.

Po domluvě termínu, se v daný den a čas sejdeme v kanceláři na ulici Vodova 35 v Brně. Zazvoníte, přijdu si vás vyzvednout ke dveřím. Budete si moct odložit svrchní oděv na věšák. Nabídnu vám možnost se přezout do bačkůrek, které mám pro vás k dispozici. Též vám nabídnu něco k pití (vodu, čaj či kávu) a posadíte se. Na úvodní konzultaci na sebe budeme mít 50 minut.

V úvodu se vám stručně představím a poté Vám dám prostor, abyste mě seznámil/a s čím přicházíte, jaký je váš problém. V průběhu vašeho vyprávění se vás budu doptávat na některé informace, abych se co nejvíce zorientovala. Vy sami si určujete, co sdělit chcete a co zatím ne.  Důležité pro mě bude dozvědět se i o vašem očekávání a o tom, jaký cíl by naše spolupráce měla mít.

Následně se pokusím zhodnotit, co vám ve vašem konkrétním případě mohu nabídnout a navrhnu, jak by spolupráce mohla probíhat. Může se stát, že se vaše očekávání nesetkají s mými možnostmi, pokusím se vám v tomto případě nabídnout jiné vhodné služby či odborníky.

Vždy dejte na své osobní pocity a dojmy ze sezení. Je velmi důležité, abych vám vyhovovala nejen jako psycholog, ale i po lidské stránce. Existuje více různých psychoterapeutických směrů a přístupů ke klientům. Terapeuté mají různé osobnosti i temperament a je důležité nalézt takového odborníka, který Vám bude vyhovovat. Úvodní konzultace tedy slouží i k tomu, abyste měl/a možnost toto zhodnotit.

V případě, že budete mít zájem o dlouhodobější spolupráci, bude v závěru konzultace prostor i pro domluvu praktických záležitostí. Společně se pokusíme dohodnout na realistickém časovém rámci, na frekvenci setkávání nebo zda se bude jednat pouze o poradenství či systematické terapeutické vedení.

Co je to logoterapie a existenciální analýza

Logoterapie je jedním z psychoterapeutických směrů. Nenechte se zmást názvem, s logopedií nemá nic společného. Logoterapie je psychoterapeutická léčebná metoda založená vídeňským psychiatrem Viktorem Emanuelem Franklem. Soustřeďuje se na smysl lidské existence a jeho hledání. Podle Frankla je největší hybnou silou v životě člověka potřeba smyslu, pokud není touha po smyslu naplněna, vede to od frustrace až k depresi či neuróze.

Existenciální analýza je psychoterapeutická metoda, která zahrnuje zacházení s duševními problémy a poruchami, jako jsou úzkosti, strach, deprese, závislosti, psychózy, psychosomatické nemoci aj. Cílem existenciálně analytické psychoterapie je podpořit klienta, aby vzal za svůj život zodpovědnost, začal žít podle svého vnitřního souhlasu, pocítil život a vše, co s tím přichází, a našel cestu k naplnění své existence.

Jak dlouho budu muset chodit

Délka psychoterapie se odvíjí od mnoha faktorů. Záleží na povaze problémů, psychoterapeutickém směru, stylu práce terapeuta a domluvě, za jakých okolností bude terapie ukončena.

Zjednodušeně řečeno. Pokud přicházíte v krizi – momentálně je to těžké, ale dlouhodobější vážnější problémy nemáte – pak bývá četnost psychoterapie, respektive krizové intervence, kratší, řadově jde o několik setkání s častou frekvencí.

Máte-li problémy, vztahové potíže či depresivní stavy trvající týdny až měsíce, jde většinou o krátkodobou až střednědobou psychoterapii trvající obdobnou dobu jako vaše potíže. Hodně záleží, jak hluboko se chcete pustit do práce.

Pokud máte problémy se sebou a okolím roky nebo pokud se léčíte se závažným duševním onemocněním – těžká deprese, obsedantně-kompulzivní porucha, porucha osobnosti – pak půjde o dlouhodobou psychoterapii. Během ní se může stát, že si poprvé řeknete, že vidíte změnu ve svém životě třeba až po roce intenzivní práce.

Jaký je rozdíl mezi psychologem, psychoterapeutem a psychiatrem

Psycholog

Psychologem se stává ten, kdo na vysoké škoke vystuduje magisterský obor psychologie a získává titul Mgr. Je odborníkem na lidskou psychiku. Má znalosti psychodiagnostických metod a může se tak uplatnit v různých odvětvích. V marketingu, sociálních službách, ve výzkumu či při výběru vhodných uchazečů jako jsou policisté, soudci nebo vojáci. Pouze část psychologů pracuje s psychickými potížemi. Když lidé hledají psychologa, často hledají spíše psychoterapeuta.

Psychoterapeut

Psychoterapeut je absolvent vysokoškolského studia, ne nutně psychologie, který po studiích absolvoval ještě několikaletý psychoterapeutický výcvik. Nejčastěji bývají psychoterapeuti i psychologové, ale není to pravidlem. Psychické potíže léčí za pomocí rozhovoru, který je prostředkem změny prožívání a chování. V případě hlubších psychických potíží polupracuje s psychiatrem, který zabezpečuje biologickou léčbu.

Psychiatr

Psychiatrem je absolvent vysokoškolského studia medicíny s titulem MUDr., který se profesně profiluje právě na psychiatrii. Psychické potíže léčí předepsaním léků nebo jinou biologickou léčbou. I psychiatr může být absolventem několikaletého psychoterapeutického výcviku, tedy i psychoterapeutem, avšak není to běžné. Z toho důvodu a z důsledku časové vytíženosti mnohdy zabezpečuje pouze biologickou léčbu s doporučením psychoterapie.